Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – viena populiariausių odontologinių procedūrų, sėkmingai leidžianti atkurti vieną, kelis ar net visus prarastus dantis. Po protezavimo pacientas džiaugiasi estetiška išvaizda ir visiškai atkurta kramtymo funkcija. Natūralu, kad netekus net ir vieno danties, gėdijamasi, vengiama šypsotis, o jei trūksta kelių dantų, iškyla sveikatos problemų. Pasirinkę dantų protezavimą klinikoje „Adadent“, įsitikinsite, kad ši procedūra teikia ne tik praktinę, bet ir estetinę naudą.

Viskas, kuo Jums reikės pasirūpinti – tai atvykti į kliniką. Jau pirmosios konsultacijos metu įvertinama paciento dantų sveikatos būklė, atliekami rentgenologiniai tyrimai ir parengiamas individualus gydymo planas. Po konsultacijos pateiksime išsamų dantų būklės įvertinimą, pasiūlysime kelias dantų atkūrimo alternatyvas, sudarysime sąmatą, nustatysime preliminarią gydymo trukmę.

Fiksuotieji dantų protezai:

  • Įklotai/užklotai – dantų restauracijos metodas, išsaugantis natūralius dantų audinius. Dažniausiai jie gaminami iš keramikos.. Įklotai/užklotai leidžia atkurti danties anatomiją, funkciją. Lyginant su didelėmis plombomis jie patvaresni, ilgaamžiškesni , jų spalva, lyginant su plombomis, nekinta bėgant laikui.
  • Laminatės (venyrai) – priekinių dantų estetinės restauracijos. Jas atliekant dažniausiai naudojama skaidri stiklo keramika. Taikant šį protezavimo būdą minimaliai pažeidžiami išoriniai danties audiniai. Laminatės puikiai tinka po blogai atlikto estetinio plombavimo, tais atvejais, kai dantys – pakeitę spalvą, nelygūs, esant negražiai dantų formai. Laminatės lyginamos su estetiniu plombavimu, tačiau jos yra ilgalaikės ir pasižymi puikia estetika, jų nereikia poliruoti kas 6 mėn., spalva nekinta.
  • Vainikėliai (karūnėlės). Ne visada įmanoma, rekomenduojama stipriai pažeistą dantį plombuoti dėl per mažai likusių sveikų danties vainiko kietųjų audinių, norint išvengti danties šaknies lūžio, kuomet dantį belieka tik šalinti. Šiais atvejais rekomenduojama dantį protezuoti vainikėliu.
  1. Metalo keramikos vainikėlius sudaro 2 sluoksniai: vidinis metalo karkasas ir viršutinė keraminė dalis. Šio tipo vainikėliai yra funkcionalūs, ilgalaikiai, tvirti, tačiau pasižymi prastesne estetika, nes vainikėliai yra neskaidrūs (kitaip, nei bemetalė keramika), o prie dantenų gali matytis nedidelis pilkos spalvos kraštelis. Nemažas jų privalumas – žemesnė kaina. Metalo keramikos vainikėliai labiau tinka protezuojant krūminius dantis, kur estetika mažiau svarbi.
  2. Bemetalės keramikos vainikėliai idealiai tinka protezuojant priekinius dantis. Jiems gaminti naudojami aliuminio, cirkonio oksidas, ličio ar kita keramika. Bemetalės keramikos karūnėlės yra laidžios šviesai, todėl savo spalva, mikroreljefu labai primena natūralius dantis.

Praradus vieną ar kelis dantis, galima rinktis dalinius fiksuotuosius (tiltinius) protezus arba protezus, tvirtinamus ant dantų implantų.

  • Tiltinis protezas. Šio tipo protezas – jau tradicinis protezuojant, kai gretimi iškritusiems dantys, nušlifuojami jungiant esamus dantis su protezu. Tačiau šis protezavimo būdas turi nemažai trūkumų, nes šlifuojant sugadinami sveiki dantys, jie stipriai apkraunami, danties defekto srityje nyksta kaulas, dėl to, laikui bėgant kaulo nykimas apima ir gretimus dantis. Pasirinkus tiltinį protezą, dantis sunkiau prižiūrėti, todėl didėja ėduonies rizika. Todėl visuomet, esant galimybėms, rekomenduojame rinktis dantų implantaciją.
  • Protezavimas ant implantų. Pasirinkus šį gydymo būdą, protezai fiksuojami ant iš titano pagaminto implanto, visiškai pakeičiančio danties šaknį. Ant implantų tvirtinami pavieniai metalo, bemetalės keramikos vainikėliai, tiltiniai protezai, o taip pat implantais galima visiškai atkurti kramtymo funkciją netekus visų dantų. Ant implantų galima tvirtinti tiltelius: taikant šį protezavimo būdą visiškai nepažeidžiami sveikieji dantys.
  • Ant implantų fiksuotas neišimamas protezas. Pritaikius šį protezavimo tipą, protezai viename dantų lanke tvirtinami ant 4–6 implantų. Protezams gaminti naudojamas akrilas, metalo ar cirkonio oksido keramika. Ant implantų fiksuojami neišimami protezai visiškai pakeičia natūralius dantis, 100 proc. sugrąžina kramtymo funkciją ir estetiškai atrodo. Tai vienas geriausių ir patogiausių, ilgaamžiškiausių protezavimo būdų.

Jei netekote 3-jų ir daugiau dantų ir dėl tam tikrų priežasčių netinka gydymas fiksuotaisiais tiltiniais protezais ar implantais, galime pasiūlyti dalinai ar visiškai išimamus protezus. Tačiau išimamieji protezai – mažiau patogūs, kartais sukelia burnos gleivinės nutrynimus, skausmus, nes burnos gleivinė nėra atspari mechaninei „apkrovai“, išimami protezai kur kas  prasčiau atkuria kramtymo funkciją, lyginant su fiksuotaisiais. Prie išimamųjų protezų pacientai įpranta lėčiau – dėl protezo įtakos pacientas gali pradėti švepluoti, jį gali pykinti, pradžioja padidėja seilėtekis. Tačiau šie pojūčiai – laikini.