Sedacijai naudojami vaistai, kurie padeda pacientams atsipalaiduoti dantų gydymo metu. Tai nėra bendrinė nejautra (pilna narkozė). Pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, o procedūros gali visiškai arba iš dalies neatsiminti.
Sedacija gali būti taikoma visiems žmonėms, kurie bijo odontologinių procedūrų. Sedacija taip pat tinka kai:
- pacientas nenori žinoti, kas vyksta procedūros metu;
- pacientas negali ramiai išsėdėti odontologo kėdėje;
- pacientas turi žemą skausmo slenkstį;
- pacientas turi stiprų pykinimo, žiaukčiojimo ar springimo jausmą;
- pacientui numatoma ilga ar sudėtinga procedūra;
Sedacijos lygiai:
- minimali sedacija – pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs.
- vidutinio laipsnio sedacija (sąmoninga sedacija) – tariami žodžiai yra nerišlūs, pacientas neprisimena procedūros ar prisimena iš dalies.
- gili sedacija – pacientas snaudžia, bet jį nesunku pažadinti.
Priklausomai nuo atliekamos odontologinės procedūros apimties, gali būti taikomi skirtingi sedacijos metodai:
- peroralinė sedacija, kuomet vaistai yra išgeriami. Taikant peroralinę sedaciją, gydytojo paskirtus vaistus pacientas turi išgerti 20 – 30 min. iki odontologinės procedūros, tad į kliniką reikia atvykti anksčiau, kad gydytojas galėtų laiku suteikti numatytą procedūrą. Peroralinės sedacijos metu pacientas jaučiasi šiek tiek mieguistas, apsnūdęs, bet nemiega.
- Intraveninės sedacijos metu vaistai yra leidžiami į veną. Taikant intraveninę sedaciją galima pasiekti gilią sedaciją, kuri pasireiškia mieguista būsena ar miegu, iš kurio pacientą galima pažadinti. Sedacijos metu paciento kvėpavimo ir kardiovaskulinė funkcija išlieka nepakitusi, t.y. spontaninis kvėpavimas adekvatus, nereikia papildomų priemonių kvėpavimo takų praeinamumui išlaikyti, apsauginiai refleksai, tokie kaip kosulio, rijimo yra išlikę. Šios procedūros metu į veną įvedamas plonas ir trumpas plastikinis kateteris, per kurį leidžiami vaistai, sukeliantys sedaciją. Jos lygį galima kontroliuoti – esant reikalui pagilinti. Intraveninė sedacija pradeda veikti iškarto – nereikia laukti. Intraveninės sedacijos metu yra stebimas paciento širdies darbas, arterinis kraujo spaudimas bei deguonies koncentracija kraujyje. Tam ant piršto pacientui dedamas specialus daviklis. Intraveninei sedacijai naudojami vaistai sukelia amneziją – dantų gydymo procedūros pacientas gali neatsiminti.
GALIMOS KOMPLIKACIJOS
Galimos komplikacijos sedacijos metu ar po jos priklauso nuo žmogaus amžiaus, sudėjimo (konstitucijos), sveikatos būklės prieš sedaciją, persirgtų ligų ir operacijos (intervencinės procedūros) rūšies.
Dažniausiai pasitaikančios sedacijos komplikacijos:
- pacientui gali būti nemalonus laikinas atminties praradimas;
- pykinimas, vėmimas, šaltkrėtis, vangumas, galvos ir raumenų skausmas, svaigimas, laikinas šlapimo susilaikymas. Pykinimas ir vėmimas gali kamuoti ir kelias dienas po operacijos.
- kraujosrūvos ar audinių patinimas intraveninio kateterio vietoje, infiltrato ar absceso susiformavimas vėlesniu laikotarpiu;
- rimtos ir gyvybei grėsmingos komplikacijos, tokios kaip laikini ar nuolatiniai širdies, kvėpavimo, nervų sistemos, inkstų, kepenų ar kitų organizmo funkcijų sutrikimai, sunkios alerginės reakcijos vaistams, infekcija, o taip pat miokardo infarktas, insultas, plaučių arterijos užsikimšimas trombu, pavojingai aukšta kūno temperatūra, pasitaiko labai retai.
Šis komplikacijų sąrašas nėra baigtinis. Visų galimų komplikacijų išvardinti neįmanoma, nes kiekvienas organizmas ir jo reakcija į medikamentus yra individualūs. Sedacijos metu ar po jos galimos ir kitos komplikacijos, tačiau jų tikimybė yra labai maža.
REKOMENDACIJOS PRIEŠ IR PO PROCEDŪROS
- Prieš sedaciją negalima valgyti 6 valandas, negalima gerti 2 valandas.
- Po sedacijos rekomenduojama pasirūpinti lydinčiu asmeniu, nes reakcija gali būti prislopinta.
- Dvidešimt keturias valandas po bendrinės nejautros procedūros atlikimo negalima gerti alkoholinių gėrimų, su gydytoju nesuderintų vaistų, vairuoti transporto priemonės, dirbti su mechanizmais arba pavojingą darbą, nerekomenduojama priimti atsakingus sprendimus, pasirašyti svarbius dokumentus.
- Po sedacijos kurį laiką nevalgykite, vėliau valgykite lengvą maistą.
- Jei iškilo neaiškumų, ar manote jog atsitiko kažkas, kas jums kelia nerimą, nedelsiant susisiekite su gydytoju. Ne darbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą.