Vaikams sąkandžio anomalijų gydymui realių alternatyvų nėra. Negydomos sąkandžio anomalijos, priklausomai nuo jų sunkumo, ateityje gali sukelti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario traškesį, skausmus, kramtomųjų raumenų skausmus, kvėpavimo takų nepraeinamumą, dantų susigrūdimą, patologinį dantų dilimą, dantenų, periodonto ligas, dantenų recesiją ir kt.
Ortodontinio gydymo tikslas – išvengti anksčiau minėtų problemų, taip pat ortodontinis gydymas gali būti taikomas kaip profilaktika (kuomet per anksti pašalintas pieninis dantis).
Ortodontiniai nuimami aparatai naudojami ~7-11m. vaikų amžiuje. Priklausomai nuo ortodontinės anomalijos tipo ir norimų gauti ortodontinio gydymo rezultatų skiriami skirtingi nuimami ortodontiniai aparatai: tai plokštelės, reteineriai, funkciniai aparatai, ortodontiniai treineriai, išorinio tempimo, veido kaukės ir kiti panašaus tipo aparatai, kurie dažniausiai gaminami individualiai kiekvienam pacientui (pvz. plokštelės) arba standartiniai (pvz. ortodontiniai treineriai). Juos pacientas gali savarankiškai įdėti ir išimti iš burnos. Jų gamybai naudojamos specialios, aukštos kokybės, kietos ar minkštos plastmasės, metaliniai kabliukai, sraigtai ir kitos dalys. Nešiojimo metu ortodontiniai nuimami aparatai yra matomi pacientui išsižiojus, besišypsant, kalbant.
Aparatų gamyboje dalyvauja ir vaikai, kurie patys sugalvoja ortodontinių aparatų spalvas, piešinukus, blizgučius ir pan. , “AdaDent” klinikoje ši papildoma pramoga nemokama. Dalyvavimas rekomenduojamas, kad išimami ortodontiniai aparatai būtų smagiau nešiojami.
Bendras gydymo kursas aparatais gali trukti nuo 6 mėnesių. iki 2,5 metų ir ilgiau. Tikslios gydymo trukmės nurodyti nėra galimybių. Per intensyvus arba nepakankamas žandikaulių augimas, kaulų ir dantų anatominė sandara, paciento amžius ir kiti faktoriai gali trumpinti ar ilginti gydymo laiką. Aparatai, kuriuos rekomenduojama nešioti visą parą (pvz. plokštelės), pradžioje gali apsunkinti kalbėjimą, kelioms valandoms skatinti seilėtekį, šveplavimą. Prie aparatų paprastai priprantama per kelias dienas, užsitęsus šveplavimui rekomenduojama garsiai skaityti.
Aparatus galima nešioti tik gydytojo ortodonto paskyrimu ir pagal nurodytą laiką. Aparato nešiojimo trukmė gali keistis gydymo eigoje. Ne pagal gydytojo nurodymą nešiojamas aparatas gali skatinti komplikacijų atsiradimą. Nepatartina staigiai nutraukti ortodontinį gydymą – bet kokiu ortodontiniu aparatu koreguoti dantys gali grįžti dalinai ar pilnai į buvusią netaisyklingą padėtį, išplėsti žandikauliai vėl susiaurėti, grįžti atgal.
Patarimai nešiojant nuimamus ortodontinius aparatus:
- Išimamą ortodontinį aparatą reikia valyti du kartus: ryte, ir vakare su kietu dantų šepėteliu ir ta pačia dantų pasta, kurią valote dantis. Būtina kruopščiai nuvalyti visus ortodontinio aparato paviršius, nepaliekant apnašų likučių. Po užkandžių būtina aparatą išimti, burną ir aparatą gausiai išskalauti vandeniu. Rekomenduojama kartą per savaitę aparatą pamerkti į specialių dezinfekuojantį, blogą kvapą naikinantį tirpalą.
- Patartina vengti saldžių, daug cukraus turinčių produktų ir gėrimų. Po saldžių gėrimų (sulčių, saldžios arbatos) burną būtina gausiai išskalauti vandeniu. Esant ilgalaikiam spyruoklių, lankų, plastmasinės bazės kontaktui su ant emalio paviršiaus nenuvalytomis dantų apnašomis, sąlyčio vietose gali atsirasti emalio demineralizacijos pažeidimo požymių (baltos dėmės). Bloga burnos ir aparato higiena skatina dantenų uždegimo atsiradimą: jos pabrinksta, pradeda kraujuoti. Po jomis ir ant danties paviršiaus likusios apnašos papildomai skatina emalio demineralizaciją ir karieso atsiradimą.
- Kai aparatas nenešiojamas jis turi būti saugojamas specialioje tam skirtoje dėžutėje. Netinkamai saugomą aparatą gali surasti naminiai gyvūnai, ypač šunys, katės ir graužikai. Jie gali aparatą apgraužti, apkramtyti, deformuoti, seilėmis apkrėsti zooinfekcija. Ortodontinių aparatų negalima dėti ant karštų paviršių, virinti vandenyje – jie gali deformuotis. Aparatą reikia nusiimti einant maudytis į baseiną, atvirus vandens telkinius, sportuojant, valgant kietą maistą ( gabalinio cukraus, kietų saldainių, šokolado, riešutų, morkų, obuolių, kriaušių, sudžiūvusios ar kepintos duonos ir panašiai) bei valant dantis.
- Įskilus, sulūžus, esant aparato metalinių ar kitų dalių deformacijoms, pametus aparatą, blogai besilaikant, esant skausmingam spaudimui į dantų, dantenų, gleivinės ar odos paviršius, dantenų uždegimui ir nuospaudoms, ar kitiems nusiskundimams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
- Nešiojant veido kaukes, išorinio tempimo aparatus, netinkamai įdedant ir išimant, galima susižeisti. Su jais nepatartina sportuoti, žaisti judrius žaidimus.
- Neatidėliokite reguliarių vizitų pas gydytoją ortodontą, kurių metu yra apžiūrimas sąkandis, jo korekcijos eiga, kad aparatai nebūtų „pernešiojami“. Gydytojas ortodontas apžiūri, ar taisyklingai nešiojate, aktyvuojate išimamus ortodontinius aparatus;
- Laikykitės gydytojo ortodonto nurodytų rėžimų, kitaip ortodontinis gydymas nebus efektyvus.
Retencija:
- Koregavus sąkandį, būtina retencinę plokštelę nešioti naktimis iki augimo pabaigos.
- Retencinio periodo protokolas gali keistis priklausomai nuo pradinės sąkandžio anomalijos ir ortodontinio gydymo rezultatų.